HISTORIA

W 1996 roku rozpoczęły się poszukiwania miejsca w południowo-zachodniej Polsce, które byłoby odpowiednie dla praktykowania buddyjskich nauk z dala od zgiełku miasta, pośród pięknych i malowniczych krajobrazów sudeckich gór. Ostatecznie udało się zakupić ziemię znajdującą się na terenie należącym administracyjnie do wsi Nagodzice, w gminie Międzylesie.

Rok po zakupie ziemi, w 1997 roku po raz pierwszy odwiedził nas Lama Ole Nydahl wraz z żoną Hannah. Stojąc na wierzchołku wzgórza, obecnie należącego już do nas, gdzie rozpościerał się widok na piękne łąki otoczone lasami, Lama wyraził życzenie, aby ten obszar również przyłączyć do nowo powstającego ośrodka. Realizacja tego pomysłu nie była jednak łatwa. Po sześciu latach negocjacji z właścicielem Nagodzice uzyskały swój finalny obszar 52 hektarów.

Od 2004 roku zaczęliśmy organizowanie w sezonie letnim kursów medytacyjnych, gdzie spotykali się buddyści z całego świata, medytując w surowych jeszcze warunkach na nagodzickiej ziemi. W tym czasie sprecyzowała się również wizja budowy ośrodka i rozpoczęły się prace architekta nad projektem.

W 2005 roku Lama Ole odwiedził Nagodzice po raz drugi. 5 lat po jego wizycie, w 2010 r. wykorzystując dostępne środki, udało nam się wybudować drogę dojazdową i wylać fundamenty pod oba budynki. W 2011 roku został postawiony budynek gompy, który tymczasowo pełnił funkcję ośrodka a kolejna wizyta Lamy Ole w tym miejscu była dla nas niezwykle inspirującym wydarzeniem.

W 2012 roku rozpoczęliśmy budowę części mieszkalnej ośrodka , a w 2013 roku kontynuowane były prace na zewnątrz i wewnątrz budynku głównego m.in. instalacje elektryczne i hydrauliczne, tynki i podłogi, okna, budowa łącznika, ocieplenie itp. W listopadzie 2013 r. mimo nieprzerwanie trwających prac wykończeniowych udało się przenieść rezydentów do budynku głównego. Obecnie ośrodek jest wykończony i możemy w pełni cieszyć się jego funkcjonalnością.  .

W październiku 2014 roku Lama ponownie nas odwiedził i w tym czasie wyznaczył miejsce pod budowę domków odosobnieniowych i pod stupę. Zgodnie z jego życzeniem rozpoczęliśmy  budowę 4 domków odosobnieniowych w 2015 roku i zostały one oddane do użytku w 2018 roku.